- Grossglockner

- nejvyšší hora Rakouska 3.798 m, jíž se také přezdívá "svatá hora", patří k nejvyšším vrcholům východních Alp. Prvovýstup se zdařil roku 1800 a jeho veličenstvo císař František Josef a císařovna Alžběta (SIsi) vystoupali v roce 1856 až na místo, kterému se od té doby říká "výšina císaře Františka Josefa", kam  vede nyní Grossglocknerská vysokohorská silnice.

Grossglockner Hochalpenstrasse - Grossglockerská vysokohorká silnice

Nejznámější alpská silnice Grossglockner Hochalpenstrasse Vás zavede přímo do srdce národního parku Vysoké Taury na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner a její ledovec Pasterze.Silnice měří 48 km a má 36 zatáček s úhlem otočení 360 stupňů, vede několika klimatickými pásmy a stoupá až do nadmořské výšky 2504 metrů. Budete projíždět voňavými temně zelenými lesy, kolem nádherných rozkvetlých luk, bijících  vodopádů,  obklopeni kulisou mohutných a drsných velehor. Silnice vede až k výšině císaře Františka Josefa, kde se rozkládá říše věčného sněhu a ledu.

Grossglocknerská vys. silnice byla po pětileté výstavbě uvedena do provozu v roce 1935. Je to velké dílo lidských rukou a unikátní kulturní památník. Historické nálezy v průsmyku Hochtoru svědčí o tom, že zde přecházeli přes alpy lidé již před 3500 lety.

Dovolena Dovolena
Kalendář
Počasí v Rakousku
Kurzovní lístek ČNB