- tradice a historie

 Zell am See - spojení tradice, historie a moderny

Od roku 1961 je město klimatickým letoviskem. Čistý je tu však nejen vzduch, ale i voda Zellerského jezera. Zellerské jezero existovalo již v roce 740. Vyznavači vodního sportu se přidali až mnohem později. Onehdy zde založili mniši osídlení s názvem "Cella in Bisonzio", které sloužilo jako překladiště vína a soli. Místo totiž leželo nedaleko stezky na Grossglocknerstrasse. K rozvoji cestovního ruchu zde došlo až za několik století: napojením na železniční síť v roce 1875 se místní poklidný život rázem změnil.

Zell am See je jedním z nejvyhledávanějších cílů Rakouska, a to nejen rekreanty: kongresové centrum Ferry Porsche Congress Center (FPCC), otevřené v roce 2007 přitahuje obchodníky z tuzemska i zahraničí. Ačkoli se nachází přímo uprostřed města, jeho budova nenápadně doplňuje architekturu okolí a splňuje ty nejvyšší technické požadavky. Ne nadarmo se jí proto říká, centrum jedinečnosti.

Chcete se dozvědět více o historii Zell am See? Pak zavítejte do věže Kastnerturm. Najdete ji přímo na náměstí. V historické budově se nachází vlastivědné muzeum, pro které by se jen stěží hledalo vhodnější místo. Věž nese jméno rodiny Kastnerových, která stavbu přes sto let vlastnila a vedle kostela sv. Hippolyta je nejstarší budova ve městě. Na čtyřech podlažích se Vám tu představí celá zdejší historie. Vlastivědné muzeum je možné navštívit prakticky celoročně. Otevřeno tu mají třikrát týdně odpoledne.

 Kaprun - atmosféra dávných dob

Kdysi byl Kaprun jen malou zemědělskou osadou v horách. Dnes je toto město na úpatí Kitzsteinhornu známé po celém světě - pro svoji pohostinnost, bohatou rekreační nabídku a v neposlední řadě i vrchol s jediným ledovcem v Salzbursku.

Městečko je se svoji ubytovací kapacitou pěti tisíc lůžek a zhruba 650.000 přenocováními ročně jednou z hospodářsky nejsilnějších alpských oblastí. A Kaprun se stále rozrůstá. Proto se na Kitzsteinhornu i nadále investuje do infrastruktury. Doprava na místní horu je v dnešní době rychlá a díky moderním lanovkám a liftům i bezpečná a pohodlná.

Na počátku 20. století by si takový rozvoj dokázal jen stěží někdo představit. Tehdy se první náznaky turistiky teprve rýsovaly. O mnoho století dříve, někdy kolem roku 931, byl Kaprun jen pouhou zemědělskou osadou v horách. Až s vybudováním opevnění, které je dodnes charakteristickým znakem tohoto města, vešlo místo "Chataprunnin in Pisconcia" ve známost i za svými hranicemi: jako hrad Kaprun.

Tam, kde kdysi sídlili místodržící a starali se o správu oblasti, se dnes pravidelně konají nové a nové slavnosti. Například již tradiční letní středověké hry. Rok co rok zaplní historické hradby děvěčky, šlechtici a oslavují život, jaký tu kdysi býval. Také se nechte unést do světa středověku!

 

Dovolena Dovolena
Kalendář
Počasí v Rakousku
Kurzovní lístek ČNB