- Solné doly
Salzburg - Salzburgu dala jméno sůl, která spolu se zlatem, stříbrem a mědí přinesla městu bohatství. Po staletí se v solných dolech regionu Hallein těžilo „bílé zlato“ sůl a teprve v roce 1989 byly doly uzavřeny kvůli nízké ziskovosti. Ale i tak se tu všechno točí kolem soli –„Salz“. Městem protéká zelenomodře zbarvená slaná řeka jménem Salzach. A památek po „solné minulosti“ tu lze najít bezpočet – uzavřený „ukázkový“ důl Hallein, kde návštěvníky zaveze vláček až do hlubin hory k podzemnímu solnému jezírku, nebo například asi 20 km od Salzburgu vzdálený Bad Reichenhall, kde se těží sůl dodnes. Kromě toho se město také stalo důležitým evropským kulturním centrem a pokladnicí architektonických skvostů.
Hallein- doly jsou přístupné veřejnosti s mnoha kilometry chodeb a úchvatnou prohlídkou, ktrerá Vás vratí do časů keltu a dobývání soli, tím nejstarším způsobem. Název města je odvozen od keltského hal (sůl; podobně řecké hals), neboť těžba soli se zde provozovala nejméně dvě tisíciletí. Slaných pramenů užívali už pravěcí lovci, od 6. století př. n. l. zde sůl těžili Keltové, a to už i v podzemních štolách. Množství bohatých keltských hrobů v okolí Halleinu svědčí o významu obchodu se solí. Po dobytí oblasti Římany roku 17 n. l. se těžba soli přerušila a obnovili ji až ve středověku salzburští arcibiskupové ale samotná těžba se přesunula do blizkého Bad Durnbergu, těžba definitivně skončila roku 1989 a šachty a chodby v Bad Dürrnbergu slouží dnes jako turistická atrakce. V Helleinu najdete Keltské muzeum Hallein v bývalém solivaru na Pernerinsel s bohatými sbírkami archeologických nálezů, hlavně keramiky a kovových výrobků - zbraní, nástrojů, nádob i šperků. Dále muzeum hudebního skladatele F.X. Grubera, autora slavné vánoční písně "Tichá noc, svatá noc" z roku 1818, který zde dlouho žil.
Berchtesgaden - je oproti Bad Durnbergu prohlídka zaměřena na současné dobývání soli , ale také se jede vláčkem, sjíždíte po skluzavkách a přejíždíte na loďkách podzemní solné jezero.
Hallstatt - Halštatské solné doly jsou přístupné veřejnosti. Lze se zde seznámit s prastarým hornickým řemeslem, svézt se na hornické skluzavce a důlním vlakem a v okolí obdivovat archeologické vykopávky, protože Hallstatt - jedno z nejstarších obydlených míst v Evropě - je také proslulým archeologickým nalezištěm.
Bad Reichenhall
Solné jeskyně : lečívé procedury ale i koncerty